Zammer Lochputz

September 16, 2015  |  Rakúsko   |  Tirol 

Po stáročia voda vytvárala mystickú roklinu Zammer Lochputz v Tirolsku, cestou cez tunely, mosty môžete preniknúť do jej divokej prírodnej krásy. Zammer Lochputz, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Landeck. Skrz tiesňavu vedie krásna vyhliadková trasa, ktorá je lemovaná borovicovým lesom a niekoľkými zaujímavými skalnými útvarmi.
Zámer Lochputz v Oberinntal údolí je známy ako "mysticky kaňon Tirolska". Po stáročia sila vody vytvárala tiesňavu v Zams, ktorá je dnes nazývaná Zammer Lochputz. Koče ťahané koňmi sa kedysi používali k vytiahnutiu návštevníkov k vchodu do rokliny, aby zažili poriadny adrenalin, ľudia potrebovali laná a veľkú odvahu. Dnes,už každý môže ľahko prejsť vodným dobrodružstvom, ktorý začína sa v elektrárni Zams, jednej z najstarších elektrární Tirolska. Chodník kopíruje tok divokej vody z rieky Lötzbach, v hovorenej reči tiež nazývaný "Lochbach". Ďalej vedie vysunutým mostom a popri opustenej kovárni, ktorá je tiež predmetom starej legendy o kováčovi, veľmi krásnej víle a pastierovi Lochalm ktorý zahynul v rokline Bullhead, známy aj ako "Zammer Lochputz", rovnako ako krásna hlava vily, ešte aj dnes môže byť videný v rokline, ako spomienka na pastiera, vilu a ich nenaplnenú lásku. Lotzer vodopád padá do hĺbky s množstvom vody do 2000 litrov za sekundu. Legenda je tiež rozprávana aj v multimediálnej show v starej veže (Römerturm). Zammer Lochputz je otvorená denne od začiatku leta do neskorej jesene. Mimoriadnym zážitkom sú nočné prechádzky po osvetlenej rokline. V zime je roklina sprístupnenia so sprievodcom. Pri vchode do rokliny, na ktorú sa vzťahuje k malému poplatok, dostanete tiež helmy, ktoré sú povinné..

Read More →

Timmelsjochstrasse

September 15, 2015  |  Rakúsko   |  Tirol 

Timmelsjoch to je nádherná panoramatická cesta cez vysokohorský priesmyk, ktorý je spojnicou cez Ötztalské Alpy Rakúska a Talianska. Priesmyk spája dolinu Ötztal v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko s dolinou Val Passiria v talianskej provincii Južné Tirolsko. Timmelsjoch je cesta cez vegetačných pásma, ktoré zahŕňajú svieže horské lúky, kvitnúce alpské ruže a ošľahané borovice a  hôlnatú alpskú krajinu so snehovými poliami aj počas najväčšieho leta. Niekedy ovce, kozy alebo dokonca kozorožci Vám môžu skrížiť cestu. Ako budete pokračovať smerom na juh, klíma sa náhle zmení, pričom Vás prekvapí stredomorskými vlastnosťami s rozvinutými listami révy.
Cesta cez 2509 metrov vysoké Timmelsjoch, najvyšší hraničný prechod v Rakúsku, je nezabudnuteľným zážitkom. Keď budete cestovat po panoramatickej vysokohorskej ceste, čo je najvyšší priechod východných Álp, môžete si vychutnať veľkolepý výhľad na Ötztalské Álpy a 60 efektných zákrut ktoré vedú až do nadmorskej výšky 2500 metrov a je to naozaj nezabudnuteľný zážitok najmä pre vodičov kabrioletov, motororiek alebo horských bicyklov. Nádherné vyhliadky, krištáľovo čisté potoky a strmé a vzostupne skalné steny Vás budu sprevádzať z údolia Ötztal až do talianskeho Tirolska.

Read More →

Ďumbier

August 21, 2015  |  Slovensko   |  Horehronie  

Ďumbier, vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou. Chráni jedinečný ľadovcový reliéf najvyššie položenej žulovej časti Nízkych Tatier. Komplexná ochrana je zameraná na vysokohorskú krajinu skalných vrchov a žľabov, alpínskych holí, stupňa kosodreviny a horských ihličnatých lesov s rôznorodou faunou a flórou so vzácnymi a s ojedinelými druhmi.
Na severe sa javí ako mohutný vysokohorský masív, spadajúci vyše 500 m vysokými stenami, piliermi a žľabmi do ľadovcových kotlov v záveroch Bystrej a Ludárovej doliny. Miernejšie južné svahy pokrývajú polia žulových balvanov. V severných kotloch sa vyskytujú kamzíky vrchovské tatranské a svište vrchovské. Výhľad z Ďumbiera patrí medzi najkrajšie výhľady na Slovensku rozhľad je prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska. Ako na dlani máme na západe a východe jednotlivé vrchy Nízkych Tatier, na severe Západné a Vysoké Tatry a na juhu Poľanu a Slovenské Rudohorie. Impozantné sú najmä výhľady na sever na západotatranské Roháče a na Kriváň a Gerlachovský štít vo Vysokých Tatrách.

Read More →

Skanzem Pribilina

August 01, 2015  |  Slovensko   |  Liptovský (Liptov)  

Skanzen liptovskej dediny v Pribyline, je najmladšie múzeum v prírode na Slovensku, bolo sprístupnené v roku 1991. Skanzen sa odlišuje od ostatných múzeí aj tým, že okrem objektov drevenej ľudovej architektúry sú tu postavené aj obydlia vyšších spoločenských vrstiev Liptova. Uprostred dediny je väčšie priestranstvo tzv. rínok, kde sa schádzali obyvatelia a konali trhy a jarmoky. V skanzene sú prevažne stavby zo zátopovej oblasti Liptovskej Mary a z niektorých obcí horného a dolného Liptova. Dedinský život je zaznamenaný tradičnými domčekmi, obydlím želiara, krajčíra, kováča, kolára či robotníka. V skanzene sa nachádza goticko-renesančný kaštieľ z obce Parížovce, ktorý považujú za najstaršie zemianske sídlo Liptovského regiónu zo 14. až 16. storočia, a jeden z najcennejších historických objektov zátopového územia Liptova. Skanzen ponúka návštevníkom množstvo kultúrnych programov, ktoré sa konajú pred kaštieľom. Každoročne tu konajú veľké tematické akcie ovčiarska nedeľa, hasičská nedeľa, včelárska nedeľa, deň sv. huberta a iné.

Read More →

Tábor

July 25, 2015  |  Česko   |  Jižní Čechy 

Mesto Tábor je jedným z najznámejších a najkrajších juhočeských miest. Okresné mesto je dôležitým kultúrnym, administratívnym, dopravným, obchodným a turistickým centrom oblasti. V 14. storočí bol nad starou cestou do Sezimova Ústí postavený hrad, neskôr pomenovaný Kotnov. V roku 1420 okolo hradu vybudovali husiti mesto Hradište hory Tábor, ktoré bolo v roku 1437 povýšené na mesto kráľovské. Z bývalého dvojitého opevnenia s polygonálnymi baštami, ktoré boli najstaršími v Čechách, sa do súčasnosti zachovali pozostatky hradbových múrov, mohutná Žižkova bašta a renesančne upravená veža zvaná Hořejší vodáreň. Tábor leží na rieke Lužnici vo výške 437 m nad morom. V Tábore je veľa architektonických pamiatok. Centrom historického jadra mesta je Žižkovo námestie, ktorému dominuje gotický dekanský kostol Premenenia Pána, postavený na mieste pôvodného dreveného kostolíka a v okolí mesta nájdete veľké množstvo prírodných krás.

Read More →

Hrad Zvikov

July 24, 2015  |  Česko   |  Jižní Čechy 

Hrad Zvíkov patrí k najvýznamnejším českým gotickým hradom. Pre svoju výstavnosť a polohu býva nazývaný kráľom českých hradov. Tyčí sa obklopený z troch strán vodou na kedysi vysokom skalnatom brale nad sútokom riek Vltavy a Otavy vo výške 400 m nad morom asi 15 km severne od mesta Písku.
Počas rokov 1230 - 1253 patril k najpoprednejším stavbám českej svetskej stredovekej architektúry. Kráľovský palác sa začal stavať v roku 1250. Môžete tu prísť za peknou architektúrou, výhľady na orlicku priehradu lesy a aj za dokonalým tajomstvom, ktoré doteraz nikto nerozlúštil.
Najslávnejšie obdobie hradu Zvíkov bolo za panovania kráľa Karola IV. Postaral sa o jeho rozsiahlu opravu a dokonca tu jeden čas uchovával korunovačné klenoty. Hovorí sa, že na hrad Zvíkov vedú rôzne podzemné chodby, ale v súčasnej dobe sú úplne ukryté pod Orlickú priehradou. Súčasná podoba hradu je z doby po roku 1880, kedy sa vykonávali regotizační zásahy.

Read More →

Orlická priehrada

July 24, 2015  |  Česko   |  Jižní Čechy 

Prevažná časť priehradnej nádrže sa nachádza na území južných Čiech. Svoje meno dostala podľa zámku, ktorý kedysi čnel nad hlbokým údolím Vltavy a dnes sa nachádza len pár metrov nad hladinou priehradného jazera.
Priehrada bola budovaná v rokoch 1954 - 1961. V prvej etape výstavby bolo pripravené zázemie pre budúcich stavbárov. V ďalšej etape bol vybudovaný žľab, do ktorého bola po dobu stavby hrádze prevedená voda Vltavy. Ihneď potom začali práce na vlastnom telese hrádze. Pri päte hrádze bola na ľavom brehu postavená hydroelektráreň so štyrmi Kaplanovými turbínami.
Orlická priehrada je v reťazi vltavských priehrad článkom najväčším, najvyšším a najmohutnejším. Jej 450 m dlhá hrádza dosahuje v korune výšky 91 m. Zadržiava jazero o ploche 2.732 ha, dlhé na Vltave 68 km, na Otave 23 km a na Lužnici 7 km. Najväčšia hĺbka je 74 m. Jazero obsahuje 717 mil. metrov kubických vody a je objemom zadržanej vody najväčším v českej republike.

Read More →

Zámek Orlík

July 24, 2015  |  Česko   |  Jižní Čechy 

Podľa povesti získal zámok Orlík nad Vltavou svoje meno práve pre svoju polohu vysoko na skale nad hlbokým údolím Vltavy, pripomínajúc tak orlie hniezdo. Po vzniku Orlickej priehrady, však bolo údolie pod zámkom zatopené a hladina vody v nádrži dnes dosahuje tesne pod zámocké múry.
Orlík bol pôvodne založený ako kráľovský ranne gotický hrad v druhej polovici 13. storočia. Bol dôležitým oporným bodom kráľovskej moci v oblasti a slúžil aj na ochranu blízkeho brodu. Z tohto obdobia pochádza zámocká okrúhla veža. V priebehu 14. a 15. storočia bol hrad upravovaný a rozširovaný. Zámok je známy svojou rozsiahlou zbierkou pušiek rôznych významných osobností. Zaujímavá je tiež knižnica s asi 18 tisíckami zväzky, s najstaršími kusy z druhej polovice 18. storočia. Neďaleko zámku stojí novogotická Schwarzenberská hrobka z polovice 19. storočia.

Read More →

Kutná Hora

July 23, 2015  |  Česko   |  Střední Čechy 

Kutná Hora leží vo Stredných Čechách, juhovýchodným smerom od Prahy. Kutná Hora sa rozkladá neďaleko severného okraja Středočeské pahorkatiny. Mestom preteká rieka Vrchlice, na ktoré je u juhozápadného okraja mesta vybudovaný Veľký rybník a ďalej proti toku vodná nádrž Vrchlice. Ako prírodné kúpalisko je využívaný Veľký rybník u ktorého južného brehu je vybudovaný kemp. Severnej a východnej okraja mesta lemujú rozľahlé ovocné sady. Kutná Hora je malebné historické mesto, ktoré bolo vyhlásené mestskou pamiatkovou rezerváciou a tieto pamiatky boli tiež zapísané do zoznamu UNESCO. Kutnou Horou prechádza značená diaľková cyklistická trasa nesúci názov Pražská. Z mesta do okolia vedie tiež celá rada značených turistických trás. Jedna z ciest vedie cez oblasť ovocných sadov a tvorí okruh okolo mesta. U severného a južného okraja mesta sú značené dva vychádzkové okruhy. Domy v historickej časti mesta sú v prevažnej miere gotické alebo barokové. Najstaršia budova v meste je Sankturinovský dom s hranolovou vežou, ktorý bol postavený na konci 13. storočia. V súčasnej dobe je objektu galéria a Múzeum alchýmie. Za najkrajší je považovaný kamenný gotický dom na Václavskom námestí postavený v rokoch 1485 až 1495. Dnes je v tomto dome tiež múzeum.

Read More →

Chýnovská jeskyně

July 23, 2015  |  Česko   |  Jižní Čechy 

Táto vápencová jaskyňa bola objavená roku 1863. Vznikla výmolnou činnosťou vody v kryštalických vápencoch v južnom svahu Pacovej hory v Pacovské pahorkatine. Jaskynné priestory s niekoľkými jazierkami sú v rôznych výškových úrovniach, najväčšia hĺbka je 37 m. Najnižšie položenou časťou jaskyne pretekajú v dĺžke 100 m podzemné potôčik. V 80. rokoch dvadsiateho storočia bol objavený pod vodnou hladinou dóm dlhý asi 100 ma hlboký okolo 30 m. Hĺbka známych priestor tak dosiahla 81 m. V jaskyni úplne chýba kvapľová výzdoba, pre vápencové jaskyne tak typická. Na rozdiel od nich vyniká Chýnovská jaskyne veľkou modeláciou priestor vytvorených prúdiacej a výmolnou činnosťou vody a farebnosťou stien spôsobenú striedaním bielych, žltých a hnedých mramorov s amfibolit, ktoré vytvára na stenách kruhové útvary zvané oka. Dĺžka prebádaných chodieb sa pohybuje okolo 1200 m, z toho je verejnosti sprístupnené asi 220 m.

Read More →

Červená Lhota

July 22, 2015  |  Česko   |  Jižní Čechy 

Zámok Červená Lhota je jedným z najznámejších renesančných zámkov v Čechách. Pôvodne na mieste terajšieho zámku stávala od 14. storočia tvrz, ktorá bola v 16. storočí prestavaná do dnešnej zámockej podoby. V 17. storočí bol zámok upravený barokovo. Z tohto obdobia pochádza aj jeho názov, Červená Lhota, skôr Nová. Svoje nové meno získal zámok zrejme podľa farby zámockého muriva či nové strešné krytiny. V druhej polovici 19. a na začiatku 20. storočia prešiel ešte novogotickú a novorenesančná prestavbou. V priebehu storočí sa tu vystriedala celá rada majiteľov.
Do kaštieľa, ktorý bol pôvodne zariadený len ako letné sídlo, sa z brehu rybníka vchádza po kamennom moste, ktorý nahradil pôvodný drevený padací most. Okolo je zámocký park, na brehu rybníka stojí rodinná hrobka posledných vlastníkov - Schönburg (pôvodne zámocká kaplnka) zo 16. storočia.

Read More →

Naturpark Kaunergrat

September 21, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Kaunergrat prírodný park, kde je možné zažiť strmé končiare (3000 m), tri údolia a často aj tri ročné obdobia v jednom dni. Park je tvorený vysoko horskou krajinou Ötztaler Alpen a tiahne sa od  Innauen až po Wildspitze. Múzeum Kaunergrat leží medzi dvoma hlbokými údoliami Pitztal a Kaunertal. Múzeum národného parku ktoré bolo založené v 2007 interaktívne ukazuje rôznorodosť a krasu regiónu. Prírodný park Kaunergrat, má veľký podiel na zachovaní tradičnej kultúrnej krajiny v Tirolsku. Takmer 100% poľnohospodárskej pôdy sa obhospodaruje (rakúsky program pre zachovanie environmentálne priaznivého poľnohospodárstva). Mnoho podnikov tiež pracuje podľa smerníc ekologického poľnohospodárstva. Ďalšia zvláštnosť tohto prírodného parku je nezvyčajné vysoká hustota motýlích druhov . Doteraz bolo zmapovaných približne 1100 druhov. V parku sa nachádza druhá najvyššia hora Rakúska Wildspitze 3774 m n.m.

Read More →

Feichten

September 21, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Kaunertal má 13 osád, Kaltenbrunn, Nufels, Loch, Boden, Vergötschen, Feichten, Unterhäuser, Mühlbach, Bödele, Ögg, Grasse a Wolfskehr. Vo výške 1 287m n.m. leží Feichten ktorý je hlavnou branou spoločenstva so 600 obyvateľmi. Cesta na ľadovec Kaunertal vedie z dediny Feichten až do výšky "večného ľadu"   2750m n.m. V zimnom období je tu možnosť užívať si zimne športy na okolitých svahoch. V letnom období je možné v údolí vykonávať neobmedzene pešiu turistiku, od romantickej prechádzky pozdĺž údolia cez romantické prechádzky po horských chatách alebo panoramatické výškové ciesty a lezenie v Kráľovstve trojtisícoviek.

Read More →

Rosengartenschlucht

September 20, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Rosengartenschlucht je jedným z najviac hodnotných biotopov v Tirolska. Najmä pre geológov je tiesňava truhla s pokladom, pretože odráža milióny rokov histórie krajiny. Tiesňava je bohatá na kvety, zvieratá a rôzne kamene. Vlhká klíma umožňuje rast najrôznejších papradí a machov. Táto prírodná pamiatka je ideálnou destináciou pre výlet s rodinou. Prechádzka rokliny a späť bude trvať asi tri hodiny. Na ceste do rokliny ktorá začína v blízkosti centra mesta Imst pri kostole Johannes, môžete vidieť niekoľko obytných domov, ktoré sú postavené do skalných stien rokliny. Ďalej priepasti, ktoré obklopujú 100 m vysoké skaly. Na konci tiesňavy je "Modrá jaskyňa" v ktorej už v rímskych dobách ľudia hľadali striebronosné kamene.

Read More →

Schönjoch

September 20, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Obce regiónu Serfaus-Fiss-Ladis ležia na náhornej plošine, nad tirolským údolím rieky Innu v starej kultúrnej krajine v nadmorskej výške 1.200-1.400 metrov. Serfaus, Fiss a Ladis vďačia viac ako 2.000 hodinám slnečného svitu ročne za to, že sú najslnečnejšími miestami celého Tirolska. Fiss, jedna z troch dedín rekreačnej oblasti Serfaus - Fiss - Ladis, sa vyznačuje úzkymi uličkami. Kedysi bola obec zlozená hlavne z tirolských fariem, ale jej štruktúra sa zmenila predovšetkým po ničivom požiari v roku 1972. Fiss ponúka širokú škálu voľno časových aktivít. Jednou z hlavných atrakcií v lete je Summer Fun Park, dalej "Skyswing", obrovská hojdačka "FISSER Flieger" a "FISSER Flitzer" čo je letná sánkarská dráha. Pre turistov tu je veľké množstvo turistických tras. V zime si môžete užiť lyžovanie v lyžiarskom areáli Serfaus-Fiss-Ladis, ktorý ponúka až 212 km zjazdoviek.

Read More →

Hoch Imst

September 19, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Sedačkovou lanovkou cez prestupnú stanicu sa dostanete na Alpjoch do výšky 2050m n.m. na vrchol , ktorý je ideálnym bodom pre zaistene tury. Oddýchnuť si a pokochať sa nádhernými výhľadmi do doliny je možné na panoramatickej vyhliadke. Vysoko nad strmými stenami je veľkolepá vyhliadková plošina Orlie hniezdo, vznášajúca sa nad prázdnotou. Adrenalínovým zážitkom je razantná jazda na Alpskej bobovej drahé, ktorá je najdlhšia Alpská bobová dráha na svete. 

Read More →

Hochzeiger Pitztal

September 19, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Hosťom na Sechszeiger (2370m) sa naskytne úžasný výhľad na Pitztalsky horský svet, ktorý siaha až k Zugspitze. S kabínkovou lanovkou Hochzieger a sedačkou Sechszeiger dosiahnete rýchlo a pohodlne východiskový bod na mnohé tury. Vychutnáte si tu nádhernú horskú panorámu a zažijete borovicové čaro. Borovicové drevo podporuje uvoľnenie a učaruje všetkým zmyslom. V chránenej krajinnej oblasti Riegetal, nájdete nedotknutú prírodu a zelenkasto trblietavé horské jazero. Tri vrcholy Gipfel, Hochzeiger, Gemeindekopf sú zaujímavým cieľom pre trénovaných turistov.

Read More →

Gletscherstrasse

September 18, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Kaunertalska ľadovcová cesta vedie z údolného mesta Feichten im Kaunertal, ktoré leží v nadmorskej výške 1273m n.m až do výšky 2750 m n.m na okraj večného ladu. Na 26 km dĺžky prekonáva  29 ostrých zákrut s výškovým rozdielom skoro 1500m. Priamo pri krajnici sú jasne vyznačené rôzne pozoruhodnosti. Na konci cesty Vás vyvezie lanovka Karlesjochbahn až do výšky 3108 m n.m. kde sú možné výhľady do troch krajín. Nachádzate sa priamo na statnej hranici Rakúska a Talianska a mate úžasný výhľad na talianske hory a švajčiarske pohorie Bernina (4 069m n.m). Špeciálnym zážitkom je prejsť sa po najmladšom ľadovci Rakúska a vojsť do zaistenej ľadovcovej trhliny.

Read More →

Rifflsee

September 17, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Najväčšie jazero v Ötztalských Alpách Rifflsee v nadmorskej výške 2232 m, je východiskovým bodom pre mnohé výlety. Či už dole v údolí, prechádzky okolo jazera, alebo väčšie tury v okolitých horách sa tu dajú robiť vo všetkých smeroch. V jazere sa vyskytujú pstruhy dúhové a sivone od 50. a 70. rokov. Zelenkastá farba vody pochádza z ľadovcov Seekarlesferner, Löcherferner a Rifflferne. V zimnom období je možné využiť šesť vlekov ktoré obsluhujú 31 kilometrov veľmi zaujímavých a lákavých zjazdoviek, všetkých stupňov obtiažnosti, z ktorých najdlhšia má pekných 8 kilometrov!

Read More →

Pitztaler Gletscher

September 17, 2014  |  Rakúsko   |  Tirol 

Pitztal Gletscher najväčšia a najvyššie položená ľadovcová lyžiarska oblasť (3440 m nm) v Rakúsku, je považovaná za jednu z najkrajších ľadovcových oblastí celého sveta. Wildspitze (3774 m) a ľadový vodopád Taschach sú obľúbenou turistickou oblasťou. Fanúšikov zimných športov čaká vďaka zaručenému snehu z ľadovca, 41 km zjazdoviek  a otváracia doba od septembra do mája Jedinečným zážitkom je 12 km dlhý zjazd Taschach. Vďaka slnečnej terase vo výške 2840 m nad morom je možné si vychutnať úchvatný výhľad na Tirolské hory.

Read More →